Přírodopis - domácí výuka

Doplnění pokynů k 30. 3. 2020

Na úvod si dovoluji překopírovat větu ze stránek naší školy, sekce Aktuality - Domácí výuka po dobu uzavření ZŠ:

"Na základě doporučení ministra školství R. Plagy, které přednesl na tiskové konferenci dne 23. 3. 2020, bude naše škola zadávat učivo pouze z předmětů matematika, český jazyk, anglický jazyk."

Neznamená to však, že bychom měli zcela zapomenout na naše předměty. Doporučuji i nadále alespoň procvičovat již získané učivo. K tomu využijte vlastních zápisků, učebnice anebo odkazy uvedené též v sekci Aktuality - Domácí výuka po dobu uzavření ZŠ. Kromě těchto odkazů můžete k procvičení využít odkaz na stránky www.testpark.cz nebo www.umimefakta.cz nebo https://sites.google.com/view/bi-che/?fbclid=IwAR00DF6jFyye3pMm1BLBslqLNqYsfN0Ak7KjUmqBWIbr6ClsIPnrD2xdt_I#h.trzoly3r5dvu

Budu i nadále v kontaktu. Pokud by tedy někdo měl nějaký dotaz k probranému učivu, možnostem procvičovat, otázkám a úkolům na uvedených odkazech, či potřeboval něco dovysvětlit, neváhejte a pište. Využijte možnosti individuálních konzultací touto formou.

Mějte se krásně a buďte zdraví.

M. Pospíšilová

--------------------------------------------------------------------

Doplnění pokynů k 23. 3. 2020

Na úvod pár kontrolních otázek k předešlému učivu:

1. Co to znamená, když se o tasemnici mluví jako o vnitřním parazitovi? Vysvětli obě podtržená slova.
  2. Jak se nazývá útvar (opouzdřený váček), v jehož podobě se tasemnice vyskytuje ve svalech (mase) dobytka?
  3. Která opatření mohou zabránit tomu, aby se tělo člověka stalo hostitelem tasemnice nebo jiného vnitřního parazita?
  4. O jakém dalším parazitovi (kromě tasemnice) ses dozvěděl/a?
  5. Je pravda, že existují i parazité rostlin?

A nyní k novému učivu. Zadívejte se na obrázky, které najdete pro svůj předmět a třídu pod odkazem:

a posuďte, co mají živočichové na nich vyobrazení společného. Pokud to zvládnete, pak jste dali sami dohromady základní charakteristiku živočichů, kterým se říká plži. Plži společně s mlži a hlavonožci patří k živočichům označovaným jako měkkýši.

A nyní znovu ke zpětné vazbě:

Předpokládám, že ten, kdo mi již jednou odpověděl na e-mail, i nadále sleduje pokyny a snaží se je plnit. Vzhledem k tomu, že spousta rodičů teď musí pracovat z domova (u někoho musí navíc sourozenci plnit úkoly při studiích on-line) a ne každý má možnost být ve spojení přes internet, nevyžaduji zasílání vyplněných úkolů či testů zpět.

Kdo by však měl nějaký dotaz, problém, chtěl odpovědi zkontrolovat anebo jenom měl chuť napsat něco podnětného, klidně pište.

Mějte se hezky a mějte se rádi.

M. Pospíšilová

-------------------------------------------------------------------------------------------

Zdravím všechny, kterým se daří sledovat informace týkající se domácí výuky během nastalé krizové situace. Zároveň Vás prosím, pokud jste v kontaktu s někým, kdo stejnou možnost nemá, abyste mu informace předali.

A nyní k tématům samostudia:

Naším posledním tématem byli ploštěnci. Najděte tedy v učebnici Př stranu 43 a s pomocí textu na straně 42 a 43 si odpovězte na otázky 1-9 v posledním odstavci. Poté si přečtěte text k dalšímu živočišnému kmenu hlístů na straně 44 a opět zopakujte prostřednictvím zodpovězení otázek 1-4 na straně 45.

Zápisy do sešitu touto formou zatím řešit nehodlám. Bude na každém, jaký způsob kontroly vstřebání učiva zvolí. Zda poprosí rodiče či sourozence a nechá se z učiva vyzkoušet nebo si odpovědi na otázky vypracuje do sešitu sám. Z určitých celků učiva pak vytvořím a jako přílohu vložím k informacím ukázkový test, který by každý po absolvování samostudia měl zvládnout.

Přeji Vám všem, ať jste zdraví, místo zápisů z přírodopisu do sešitu se běžte (samozřejmě máte-li možnost a svolení a v náležitém odstupu od ostatních) proběhnout ven a pozorujte, co se děje na jaře v přírodě kolem Vás.

Vy, kteří jste dočetli až sem, odpovězte na můj e-mail pospisilova@zshodkovice.cz, abych věděla, od koho mám zpětnou vazbu, případně komu jste informace předali. Děkuji za spolupráci.

Mějte se pěkně!

Martina Pospíšilová

Zápis k povinné školní docházce
Opatření ministra školství, mládeže a tělovýchovy k organizaci zápisů k povinné školní docházce do základních škol.
Domácí výuka po dobu uzavření ZŠ
Vzhledem k mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví č.j.: MZDR 10676/2020-1/MIN/KAN od 11. 3. 2020 do odvolání bude probíhat vyučování formou domácího učení.
Od 16. 3. 2020 do odvolání bude školní jídelna mimo provoz.
Informace k nároku na ošetřovné
V souvislosti s rozhodnutím vlády o uzavření škol mají rodiče dětí mladších 10 let nárok na ošetřovné.
Uzavření základní školy
Bezpečnostní rada státu rozhodla od středy 11. 3. 2020 zrušit z důvodu epidemiologické situace v ČR výuku na základních, středních i vysokých školách do odvolání.